Windows 10 Hello Güvenlik Uygulaması

Windows 10 ile beraber gelen Hello biyometrik güvenlik uygulaması var olan sistemlerimizde çalışmayacak. Bunun sebebi tamamen donanımla alakalı.

Windows 10’un Biyometrik sistem güvenliği uygulaması Hello, ilk olarak Mart ayında açıklanmıştı. Windows 10 Hello Biyometrik Güvenliği Bakın Nasıl Ciddiye Alıyor haberimizde bu uygulamanın detaylarını anlatmıştık.

Windows 10 Hello basit bir güvenlik tarayıcısı değil, yüz taramalarında basit bir fotoğrafla atlatılması mümkün olamayacak kadar dikkatli. Yüzünüzden başka gözünüzün içindeki iris bölgesini de tarıyor. Bu güvenlik katmanına bir de parmak izi tarama cihazı tanıtarak Biyometrik tarama güvenliğini 3 misline çıkarabiliyor.

29 Temmuz’da güncellenen Windows 10’larda aslında Hello desteği var, ancak bunun aktif olabilmesi için bizim yeterli donanımız yok. Çünkü Hello, yukarıdaki animasyonda da görüldüğü gibi sadece yeni nesil Kinect kamerası benzeri 3 boyutlu algılama yapabilen kameralar tarafından destekleniyor. Windows 10 Hello biyometrik tarama standartlarını oldukça yüksek tutuyor, bu yüzden 3 – 4 taramayı bünyesinde barındırıyor. Ancak bunların hiç biri evimizde bulunan donanımlarda bulunmuyor. Bu donanımları bilgisayarınızda algılamayan Windows 10’da doğal olarak bize zaten kullanamayacağımız bir seçeneği  sunmuyor. Hello mutlaka 3B alanda yüz tanıması talep ediyor, aşağıdaki gibi bir resim gösterirseniz bilgisayarı açmayı reddediyor.

Ancak Windows 10 Hello, 3B sensörleri olan yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda varsayılan güvenlik giriş uygulaması olarak geliyor. Kısaca, Windows 10 Hello kullanmak istiyorsak bir parmak izi tarayıcısına ve 3B sensörlü bir de kameraya ihtiyacımız var.