Whatsapp Mesajlarını Bilgisayardan Okuma – .crypt Uzantılı Dosyaları Açmak

Özellikle Samsung S3 S4 S5 mini Android işletim sistemli telefonlarınız da bulunan whatsapp yedeklerinizi bilgisayarınızdan okuyabilmek için (msgstore.db.crypt dosyalarını açmak için) yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

İnternette konuyla iligli olarak yabancı forumlardan başka pek yardımcı olabilecek bir yazı göremediğim için bu başlık altında detaylıca ve basit bir şekilde toparlamak istedim.
Öncelikle bilgisayarınızda ihtiyacınız olan programları vereyim.
2. Gerekli Rar Dosyası. Açılan penceredeki Whatsapp adlı dosyaya tıklayıp sağ alttaki Aşağı ok indire basalım.
Yukarıdaki dosyaları indirdikten sonra kurulum esnasında yapmanız gereken iki olay bulunmaktadır.
Python yani birinci linkteki programı kurarken bilgisayarımızda Kesinlikle C:Program Files (x86) Dosyası içerisine Python27şeklinde bir klasör oluşturup içerisine kurulumu yapmamız gerekmekte.
Bilgisayarım C: Program Dosyaları (x86) veya Program Files (x86) Klasörü içerine Yeni klasör oluşturup ismini Python27 olarak ayarlayalım.
Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi kurulumu yaparken kurulumun yapılacağı dizini oluşturduğumuz Python27 klasörüne olacak şekilde ayarlayalım.
0cgn
Python Kurulum
Ardından programın kurulacağı dizini Browse butonundan açılan ekranda gösterelim. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
qpwe
Python Kurulum

Bu pencerede yukarıda da bahsettiğim gibi Python27 klasörü içerisine kurulumu yapacağımızı belirtip OK butonuna basalım. Ardından açılan ekrandan Next Butonları ile devam edelim.

Kurulum tamamlandıktan sonra ikinci indirme linkinde bulunan RAR dosyasını açalım ve içerisindeki tüm dosyaları kurulumu yapmış olduğumuz Python27 klasörü içerisindeki Scripts klasörüne çıkartalım. (C:Program Files (x86)Python27Scripts) Sıkıştırılmış dosya içerisindeki tüm dosyaları çıkarttıktan sonra bir kaç işlemden sonra Whatsapp mesajlarının yedeklerini başarılı bir şekilde açabileceğiz.

Rar Dosyasınıda (C:Program Files (x86)Python27Scripts) çıkarttıktan sonra yapmamız gerekenler Telefonunuzdaki Whatsapp Database’in içerisindeki (msgstore.db.crypt) adlı dosyları veya üzerinde tarih bilgisini de barındıran dosyaları (msgstore-2013-10-28.1.db.crypt gibi) dosyaları alıp Scripts dosyası içerisine kopyalamanız gerekmektedir. (Kopyalamazsanız konuşma içerisindeki resimler görünmeyecektir. Ayrıca msgstore.db.crypt dosyasını kopyalama esnasında aynı dosya var uyarısı alırsanız Kopyala ve Değiştir seçeneği ile devam edeceksiniz. )

7409
Whatsapp Database
Daha sonra Scripts klasörü içerisindeki !install pyCrypto dosyasına sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır diyelim ve gerekli kurulumun bitip Devam etmek için bir tuşa basın yazısı geldiğinde bir tuşa bası son adıma geçelim.(Aşağıdaki ekrandaki gibi görürsünüz.)
rabv
Whatsapp Mesaj Açma
Scripts dosyası içerisindeki msgstore.db.crypt veya msgstore-2013-10-28.1.db.crypt gibi Telefondaki Databaseden aldığınız dosyalarıwhatsapp_xtract_drag’n’drop_database(s)_here adlı dosyanın üzerine tutup sürükleyerek üzerine bırakmanız gerekmektedir.
Bu işlemi yaptığınızda bir kaç saniye içerisinde internet sayfası içerisinde mesajlar açılacaktır. Bu sürükleme işleminden sonra ayrıca Scripts dosyayı içerisine sürüklediğiniz dosyanın isminde bir HTML dosyası oluşacaktır bu Html dosyasına çift tıkladığınızda sürükleme işlemi yapmadan o whatsapp yedeğinizi de rahatlıkla açıp okuyabilirsiniz. (Sürüklenecek msgstore.db.crypt dosyasını whatsapp_xtract_drag’n’drop_database(s)_here dosyasının üzerine bırakabilmeniz için klasör içerisinde dosyayı tutup sayfanın başına getirirseniz fareyi yavaş yavaş klasör başına ilerlersiniz veya sonuna inecekseniz tam tersini yaparsınız. Yapamazsanız Bilgisayarımdan tekrar girerek tekrar scprits dosyasını açarsınız birinden diğerine sürüklersiniz. Yaparsınız inanıyorum)
Ayrıca konuşmalar içerisindeki resim veya video yada ses kayıtları gibi dosyalarıda açabilmek için TelefonunuzdakiWhatsapp klasörü içerisindeki tüm klasörleri (Media, Profile Pictures klasörleri gibi) Scripts Klasörü içerisine kopyalayıp kopyalama esnasında uyarı alırsanız Kopyala ve Değiştir seçeneği ile kopyaladığınızda Html dosyasındaki konuşmalarınız içerisindeki Resim Müzik veya Ses Kayıtlarını da rahatlıkla açabilirsiniz. Ancak Telefonunuzdaki Media klasöründeki veriler silinmemişse.
Umarım Yararlı bir doküman olmuştur kolay gelsin.