Küresel Panorama Nasıl Yapılır ?

 

Bu yazımızda sizlere “Küresel Panorama” fotoğraf nasıl elde edilir onu göstereceğiz. Bunun için ilk önce panorama bir fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.  Fotoğrafımızı hazırladıktan sonra istediğiniz müdahaleyi yaptıktan sonra fotoğrafımızı Photoshop‘a aktarıyoruz. Eğer panoramanızı Photoshop yardımı ile yaptıysanız bunu yapmanıza gerek kalmayacak. Bu noktada size bir tavsiyemiz olacaktır. Eğer bilgisayarınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak “Save for Web & Devices”seçeneği ile fotoğrafınızın boyutunu küçültmeniz süreç boyunca çok beklemenizi engelleyecektir. bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ise;

                                                                                                                                                   Fotoğrafın aslı www.dailytravelphotos.com‘a aittir.

İlk olarak fotoğrafımızın boyutunu ayarlıyoruz. Bunun için;

  1. Photoshop açıkken, yukarıdan ” image ≥ image size” seçeneğini tıklıyoruz. Daha sonra aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsü çıkacak karşınıza.
  2. Buradan alt bölümde göreceğiniz ” Constrain Proportions” seçeneğini pasif hale getiriyoruz. Ondan sonra ise yukarıda “Width” aynı kalmak koşuluyla “height” seçeneğimizi “width” ile aynı olacak şekilde değiştiriyoruz.
  3. Son olarak “Ok” seçeneğine tıklayıp bu bölümü bitiriyoruz.

Bu bölümden sonra fotoğrafımızı 180 derece çevirme kısmına geliyoruz. Bunun için alt bölümde bulunan ekran görüntüsündeki gibi ” image ≥ image rotation ≥ 180 “ seçeneğini tıklıyoruz.

Ve son olarak “polar” efektini uygulamak kaldı. Bunun için ise aşağıda gördüğünüz ekrana ulaşmamız gerekiyor. İlk olarak “Filter ≥ Distort ≥ ve Polar Coordinates” seçeneğini tıklıyoruz.

Bu adımdan sonra çıkan küçük ekranda “Rectangular to Polar” seçeneğinin aktif olmasına dikkat edelim.

 

“Ok” butonuna tıklamamızın ardından bilgisayarınızın hızına bağlı olarak fotoğrafımız meydana gelecektir. Bizim fotoğrafımızda temizlenmesi gereken alanlar olmadığı için bir müdahalede bulunmadık. Ancak sizin fotoğrafınızda istemediğiniz bir alan varsa onu da  “Clone” aracıyla ortadan kaldırabilirsiniz