Klasör İçeriğini Excel’e Aktarma

Benim gibi klasörler de bulunan dosyaların listesini hazırlamak isteyebilirsiniz. Bu işlemi dos ortamından basit bir şekilde yapabiliriz. Aşağıdaki gibi bir klasörümüz olsun.

Excele aktarma
Excele aktarma

 

Klasörümüz de yüzlerce dosyamız mevcut. ve bu dosya isimlerini liste yapmak istiyoruz.

 

Bunun için;

Önce başlat çalıştır dan ms dos ortamına geçiyoruz. Başlat > Çalıştır > CMD veya Windosw tuşu+R kombinasyonu ile çalıştırı açıp içine CMD yazıyoruz

 

Calistir

liste

Arsından klasörümüzün içine girip komutumuzu yazıyoruz. Komutumuz  “dir /b /o:n >liste.xls” eğer dosyalarımızın bulunduğu klasörde alt klasörleri ile birlikte listelenmesini istiyorsak. komutumuza /s ibaresini ekliyoruz. sonuç olarak komutumuz “dir /b /s /o:n >liste.xls” halini alıyor.

Böylece klasör içeriğini excel içerisine aşağıda da görüldüğü üzere aktarmış oluyoruz.

liste1

 

Bu listeyi oluşturma amacım bu dosyaları klasör klasör ayırmaktı. Excel de düşey ara ile hangi dosya hangi klasöre gelecek diye adlandırmalar yapıp daha sonra da bu dosyaları aşağıdaki gibi bir bat dosyası hazırlayıp klasörler içerisine kopyaladım.

Örnek:

Bat

Klasor

Sonuç olarak karmaşa içerisindeki dosyalar il ilçe ve mahalle gibi alt kırımlar içerisinde klasörlemek gayet kolay oldu. Püf noktası olarak bilmeniz gereken bir nokta elimdeki dosyaların nereye ait olduklarının listesi elimde mevcut olmasaydı klasörlere bölmek bu kadar kolay olmayacaktı umarım sizlerinde işine yarar bu bilgi.